Aktualności
Walne Zgromadzenie Członków RSM zakończone
24.06.2026
Zakończyło się Walne Zgromadzenie Członków
Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej 2026 r.
Zarząd RSM przedkłada informację z przebiegu Walnego Zgromadzenia Członków RSM przeprowadzonego w dniach 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17 czerwca 2026 r.
Przebieg
W dniu 17 czerwca 2026 r. po przeprowadzeniu 7 – ostatniej – części – Walne Zgromadzenie Członków RSM zostało zakończone.
Walne Zgromadzenia Członków /WZCz/ RSM jest zwoływane co roku i jest najwyższym organem władzy Spółdzielni.
Podzielone jest na 7 części terytorialnie odpowiadających poszczególnym Administracjom Spółdzielni. Członkowie RSM zostają do nich przyporządkowani Uchwałą Rady Nadzorczej, którą publikowaliśmy na łamach „Wiadomości Rudzkich” wraz z zawiadomieniem o tegorocznym Walnym Zgromadzeniu Członków RSM. Każdy Członek Spółdzielni należy i może uczestniczyć w jednej części Walnego Zgromadzenia, do której został zaliczony ww. Uchwałą.
Tegoroczne WZCz było Walnym Zgromadzeniem Członków RSM, na którym podjęto Uchwały, zgodnie z kompetencjami, ws. wszystkich najważniejszych dla funkcjonowania naszej Spółdzielni spraw. Dzięki nim Spółdzielnia może dalej funkcjonować i działać zgodnie z przepisami prawa. Członkowie Spółdzielni podejmując poszczególne Uchwały wyrażają w ten sposób swoje stanowisko i opinię dot. działalności Spółdzielni jak i Zarządu . Zatwierdzając przedłożone pod obrady materiały z działalności za 2025 r. dają wyraz poparcia dla funkcjonowania RSM w ubiegłym roku.
Zarządowi RSM zależy na szerokim udziale Członków Spółdzielni w Walnym Zgromadzeniu Członków / w swojej części /, aby uzyskać informację o postrzeganiu Spółdzielni przez jak najszersze ich grono. Ponadto uczestnictwo w obradach Walnego Zgromadzenia Członków RSM daje możliwość bardziej szczegółowego zaznajomienia się z działalnością Spółdzielni, nie tylko przez pryzmat swojego osiedla, co jest oczywiście bardzo ważne, ale również w sposób szerszy, w ramach całej Spółdzielni. Uczestnicząc w WZCz Członkowie maja realny wpływ na funkcjonowanie RSM.
W związku z tym Zarząd zawsze serdecznie zaprasza do udziału w swojej części WZCz. Przekazuje tam najważniejsze dla całej Spółdzielni sprawy, prezentuje sprawozdania dotyczące skali makro, wyjaśnia kwestie finansowe i prawne. Członkowie mogą z tzw. pierwszej ręki otrzymać interesujące ich informacje, jak wyżej podano, nie tylko w sprawach osiedla, ale w sprawach globalnych Spółdzielni.
Tegoroczne WZCz zrealizowane zostało, jak zawsze, zgodnie z przepisami, spełniło obowiązek ustawowy i zamknęło 2025 r.
Sprawy formalne
O czasie, miejscu i porządku obrad Członkowie zostali zawiadomieni poprzez zamieszczenie ogłoszeń na tablicach ogłoszeń na klatkach schodowych w budynkach RSM, w Dyrekcji oraz Administracjach, w prasie i w internecie.
Ponadto zostali poinformowani, że w obradach Walnego Zgromadzenia /WZCz/ mogą uczestniczyć tylko i wyłącznie Członkowie RSM osobiście, za okazaniem aktualnego dowodu tożsamości. Prawo przewiduje również możliwość uczestnictwa w WZCz poprzez ustanowienie przez Członka pełnomocnictwa. Instytucja pełnomocnictwa jest możliwością ustawową dla Członka, który z różnych względów nie może uczestniczyć osobiście w Zebraniu a chce mieć wpływ na sprawy Spółdzielni. W takim przypadku może umocować osobę do reprezentowania przez nią swoich interesów na części WZCz, do której został przyporządkowany jako Członek RSM. Umocowania należy dokonać zgodnie z obowiązującymi przepisami, o czym Spółdzielnia informowała przed terminem WZCz.
Zarząd RSM serdecznie dziękuje wszystkim Członkom RSM, którzy uczestniczyli w swojej części i aktywnie brali w nim udział.
Zebrania nie trwały zbyt długo a można było dużo informacji uzyskać. Zarząd przedstawił wiele osiągnięć, którymi chciał się na WZCz podzielić z jak największą ilością Członków.
Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości w przyszłości.
Merytorycznie
W kwestii merytorycznej WZCz informujemy, że wszystkie materiały dotyczące Walnego Zgromadzenia Członków zostały przygotowane do wglądu zainteresowanych w Dyrekcji Spółdzielni, Administracjach oraz udostępnione w internecie w statutowym terminie.
Podsumowując 7 Zebrań można ocenić Walne Zgromadzenie Członków jako sprawnie i dobrze przeprowadzone, bez zakłóceń, w terminie i o planowanym czasie.
Porządek obrad obejmował 15 punktów oraz 17 Uchwał, ponumerowanych od 1/2026 do 17/2026.
Przed podjęciem każdej Uchwały, jeśli była taka wola obecnych, udzielane były wyjaśnienia dotyczące kwestii zawartej w Uchwale.
Na życzenie Członków obecnych na Zebraniu, odczytywano uzasadnienia a czasem przedstawiano opinie prawne. Każdy mógł się wypowiedzieć przy rozpatrywaniu poszczególnych punktów porządku obrad.
Na każdej części Walnego Zgromadzeniu Członków w czerwcu 2026 r. wszystkie sprawy wymagane ustawą zostały zrealizowane.
Podjęto Uchwałę o przyjęciu porządku obrad, który zrealizowano na wszystkich częściach WZCz.
Kolejne Uchwały to dotyczące zatwierdzenia sprawozdań organów władzy Spółdzielni tj:
– z działalności Rady Nadzorczej za 2025 r.
– z działalności RSM w tym Zarządu za 2025 r.,
– z realizacji uchwał podjętych na WZCz w czerwcu 2025 r.
– z przeprowadzonej lustracji za lata 2022-2024.
– sprawozdanie finansowe za 2025 r. w tym ww. sprawozdanie z działalności RSM za 2025 r.
Kolejne Uchwały to 3 Uchwały o udzieleniu absolutorium dla członków Zarządu za 2025 r. ,
następne to 5 Uchwał w sprawach terenowo-prawnych.
Dokonano również zmian do Statutu RSM dostosowując go do przepisów tzw. małej nowelizacji Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Tutaj informacji wyjaśniających udzielał prawnik Spółdzielni.
Ostatnie Uchwały to Uchwała o podziale nadwyżki bilansowej za 2025 r. oraz Uchwała o ustaleniu najwyższej sumy zobowiązań, jaką Spółdzielnia może zaciągnąć w 2026 r. do terminu WZCz w 2027 r.
Za udzielone absolutorium Zarząd RSM serdecznie dziękuje wszystkim Członkom RSM, którzy obdarzyli go w ten sposób zaufaniem a także akceptacją ich pracy na rzecz Spółdzielni.
Udzielenie Zarządowi absolutorium za 2025 r. jest potwierdzeniem i aprobatą dotychczasowych działań i zaufaniem na przyszłość. Na to składa się praca nie tylko Zarządu, ale wszystkich pracowników Spółdzielni. Daje to podstawę, by stwierdzić, że Członkowie RSM są zadowoleni z zarządzania Spółdzielnią i osiąganych efektów.
Mobilizuje to Zarząd i pracowników Spółdzielni do dalszej efektywnej pracy dla jej Członków i pozostałych Mieszkańców.
Wszystkie podjęte Uchwały są wymagane obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie, ich podjęcie determinuje dalszą działalność Spółdzielni, jest sprawą kluczową dla jej funkcjonowania.
Uchwały w sprawach terenowo-prawnych pozwolą obniżyć koszty utrzymywania zbędnych dla Spółdzielni terenów a także pozwalają na uporządkowanie stanu prawnego gruntów RSM.
Walne Zgromadzenie Członków pokazało, że nasi Członkowie czują ważność podejmowanych decyzji dla funkcjonowania RSM, choć najczęściej na co dzień nie mają styczności ze sprawami dotyczącymi zarządzania Spółdzielnią.
Członkowie wykazali się znajomością rzeczy i zrozumieniem spraw spółdzielczych, a zadawane pytania pokazały, że żywotnie interesują się swoją Spółdzielnią. Za to dziękujemy, liczy się dla nas każdy głos i inne spojrzenie na sprawy.
Zarząd wiele kwestii przekazał Członkom RSM obrazujących dobre funkcjonowanie Spółdzielni. Chciał pokazać, że warto mieszkać w zasobach RSM, bo są dobrze zarządzane i stanowią dobrą wizytówkę firmy w Mieście.
Ci Członkowie, którzy byli obecni mogli z tej wiedzy skorzystać.
Po zakończeniu każdej części WZCz była jeszcze możliwość indywidualnej rozmowy z Zarządem i członkami Rady Nadzorczej oraz Kierownikiem Administracji. Wtedy były omawiane sprawy i ewentualne problemy Członków Spółdzielni dotyczące szczególnie spraw swojego osiedla. Wiele spraw zostało wyjaśnionych , kilka zostało skierowanych do rozeznania przez Kierownika Administracji., W jednej sprawie Zarząd udał się z Członkiem Spółdzielni na wizję lokalną.
Po wizji skierował ją do realizacji przez Kierownika ADM.
Podsumowując Spółdzielnia osiągnęła dobry wynik finansowy i posiada płynność finansową, co jest bardzo dobrą informacją dla dalszej, dobrej działalności.
Do zobaczenia za rok!
Zarząd
Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Świadectwa Energetyczne