
Aktualności

Znaczący wzrost kosztów dla indywidualnych odbiorców ciepła systemowego
14.07.2025
Znaczący wzrost kosztów dla indywidualnych odbiorców ciepła systemowego
Zarząd Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w odpowiedzi na sygnały i pytania mieszkańców odnośnie wzrostu kosztów ciepła informuje:
Kryzys energetyczny związany jest z agresją Rosji na Ukrainę, niestabilną sytuacją gospodarczą w kraju jak i sytuacją geopolityczna na świecie. Między innymi te czynniki spowodowały w 2022 roku znaczący wzrost cen ciepła. Sytuacja ta miała bezpośrednie przełożenie na naszych mieszkańców oraz była społecznie nieakceptowalna.
W obliczu tego problemu Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa już w 2022 roku wystąpiła do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z pismem wyrażając swoją negatywną opinię w tym temacie.
Jednym z działań podjętych przez rząd, a mających na celu zminimalizowanie konsekwencji wzrostu cen za ciepło dla wszystkich odbiorców – w tym naszych mieszkańców- było wprowadzenie w tym samym roku mechanizmu mrożenia cen ciepła. Mechanizm mrożenia cen obejmował cenę maksymalną dla odbiorców, czyli cenę dostawy ciepła obliczoną przez przedsiębiorstwo energetyczne dla danego systemu ciepłowniczego z uwzględnieniem cen i stawek opłat w każdej grupie taryfowej, powiększonych o 40% w stosunku do tych cen i stawek opłat stosowanych na dzień 30.09. 2022 r.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdza taryfy dla spółek według uzasadnionych kosztów, które mogą być wyższe od tych, które przewiduje mechanizm mrożenia cen. Różnicę powyżej tego progu spółkom ciepłowniczym na ich wniosek powinno wyrównywać państwo. Wypłatą wyrównań dla koncesjonowanych przedsiębiorstw zajmuje się państwowy Zarządca Rozliczeń SA.
Mechanizm mrożenia cen ciepła sieciowego obowiązywał do końca czerwca 2025 r. – podobnie jak w przypadku energii elektrycznej i paliw gazowych. Aktualnie dla ciepła od 1 lipca ceny zostały uwolnione, a rekompensaty zniesione.
Mechanizm zabezpieczający odbiorców ciepła, jak i jego dostawców powinien działać tak, jak miało to miejsce od jesieni 2022 r. Okazuje się jednak, że firmy ciepłownicze nie otrzymały wnioskowanych rekompensat już od marca 2025. Informacje o problemach potwierdza największa organizacja skupiająca branżę, czyli Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie (IGCP). Natomiast indywidualni odbiorcy ciepła (głównie mieszkańcy budynków wielorodzinnych) od lipca są zmuszeni do ponoszenia kosztów dostawy ciepła według urealnionych cen (bez rekompensat) .
Wiedza o problemie w rządzie oczywiście jest, ale trudno ustalić dlaczego jego rozwiązanie wciąż nie nastąpiło. Na ostatnich posiedzeniach sejmu o problemie ciepłownictwa nie było mowy.
Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa wspólnie z innymi Zarządcami w mieście Ruda Śląska uczestniczyła w wielu spotkaniach zarówno z przedstawicielami władz miasta jak i posłami gdzie poruszano problem braku rekompensat. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w dniu 23.06.2025
Spółdzielnia wykorzystała wszelkie możliwe sposoby, aby zasygnalizować problem, z którym będzie borykało się większość mieszkańców miasta Ruda Śląska.
Z poważaniem
Zarząd Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej